Wybór odpowiedniej deskorolki potrafi przysporzyć problemów. W końcu dostępne są różne rodzaje, modele oraz kształty tego ułatwiającego poruszanie się po mieście urządzenia. W dodatku dostępne są także deski o różnych rozmiarach, wyposażone w innego rodzaju łożyska bądź kółka. Warto pamiętać, że każde z tych rozwiązań umożliwia użycie sprzętu w inny sposób i pokonywanie innego typu powierzchni. Który typ deskorolki wybrać, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze skateboardingiem?

Rodzaje deskorolek

Najczęściej spotyka się trzy podstawowe rodzaje deskorolek – klasyczną, pennyboard (tak zwane „fiszki”) oraz longboard. Przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z nich.
Deskorolka klasyczna – zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj deskorolki. Z tego typu desek korzystają wykonujący skomplikowane sztuczki uliczni skejterzy. To niezwykle uniwersalny model, który umożliwia zarówno rekreacyjną jazdę po płaskich powierzchniach, jak i wyczynowe zjeżdżanie z ramp. Klasyczne deskorolki pozwalają nam wykonać całą masę efektownie wyglądających sztuczek. Ich wszechstronność sprawia, że tego typu deski są doskonałym wyborem dla początkujących.
Pennyboard – z tego typu deskorolek korzystają głównie najmłodsi. Fiszki są mniejsze od pozostałych typów desek, do tego uniemożliwiają rozwinięcie znacznych prędkości. Dzięki temu są one względnie bezpieczne dla dzieci, choć nie zmienia to faktu, że każdą jeżdżącą na deskorolce pociechę powinno się wyposażyć w ochraniacze i kask. Fiszki są kolorowe, zaś swoim kształtem przypominają rybki. Na tego typu deskorolkach można wykonywać sztuczki, chociaż jest to utrudnione. To doskonały wybór zwłaszcza dla dzieci, choć istnieją modele przeznaczone także dla dorosłych skejtów, którzy cenią sobie ich niewielki rozmiar.
Longboard – ten rodzaj deskorolki najbardziej przypomina swoją budową prototypowe modele, na których w latach sześćdziesiątych jeździli pierwsi skejterzy. Wczesne deskorolki powstały bowiem w wyniku połączenia deski surfingowej z kółkami. Za wynalazkiem tym stoją znudzeni surferzy, którzy ze względu na niekorzystne warunki pogodowe nie mogli oddawać się swojej pasji. Jazda na longboardach faktycznie nieco przypomina surfowanie. Ze względu na swoją budowę, tego rodzaju deskorolki uniemożliwiają wykonywanie jakichkolwiek tricków. Longboardy są bardzo długie, a niektóre modele osiągają nawet do dwóch metrów długości. Ten typ deskorolek umożliwia osiąganie sporych prędkości, dzięki czemu doskonale nadaje się do zjeżdżania z wszelkiego rodzaju wzniesień.
Wybierając deskorolkę, warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób chcemy z niej korzystać. Jeżeli zależy nam na wykonywaniu sztuczek i efektywnym pokonywaniu przeszkód, to najlepszym wyborem będzie klasyczna deskorolka. Fiszki są niewielkie i względnie bezpieczne, dzięki czemu sprawdzą się świetnie jako prezent dla dzieci. Z kolei longboardy umożliwiają szybkie poruszanie się po mieście i doskonale nadają się do zjeżdżania ze wzniesień. Niezależnie do tego, który rodzaj deskorolki wybierzemy – czeka nas doskonała zabawa.